Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


Mesim ne html bazat e html !!

Shko poshtë

Mesim ne html bazat e html !!

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Mon Jan 14, 2013 4:11 pm

Në lidhje me 20 minuta që duhet për në thellësi të lexoni këtë post, ju do të keni një kuptim bazë të programimit të gjuhës HTML. Jini të durueshëm, për të mësuar gjuhët e programimit nuk është si mësojnë një gjuhë të vërtetë jetës, ajo është shumë më e lehtë. Ai vetëm merr praktikë të mësuarit për të përdorni të gjitha komandat në të mirë të aftësisë së tyre. Një shumë e programuesve HTML përdorim vetëm rreth 15 komandat me disa modifikime të ndryshme.

Mos harroni HTML është struktura e internetit jo, design. Design vjen nga CSS. Mos harroni se.

[Color = # 32CD32] Vocabulary [/ color]

Tag: Çdo element dhe add-ons i saj i mbyllur brenda tags html (<> ose </>)

Open Tag: tag që fillon një element. Tag hapjes është <example>.

Close Tag: tag që përfundon një element. Etiketë mbyllëse është </ shembull>.

Element: Një element është si komandë. Për shembull, tag <html> komandat apo i tregon shfletuesit se ky është fillimi i një faqe.

Atributet: A si nën-elementet e shtuar në një element. Ju mund të përdorni këto për të lehtësuar kodin në një faqe. Shembull, nëse ju jeni duke bërë një paragraf që do të donit të përqëndruara në faqe, në vend të përdorimit Tags: dhe tags <center>, ju mund të ju tag Tags si kështu: align="center"> <p.
__________________________________________________ ______________________________​

[Color = # 32CD32] Basic HTML Tags në (No atributet)
[/ Color]
<html> | </ html> - Këto të fillojë dhe të përfundojë një faqe.

<head> | </ head> - Filloni dhe do të përfundojë në kokë, ku me stilin e faqes shkon.

<title> | </ title> - Vendos fjalët në bar në krye të shfletuesit.

<body> | </ body> - Fillon dhe mbaron të trupit, ku struktura e faqes shkon.

Tags: | </ p> - Fillon dhe mbaron një paragraf. Spaces Double.

<h?> | <? / h> - Krerët një dënim me shkronja të theksuara dhe është spaced dyfishtë. "?" do të thotë një numër shkon atje. Ju mund të vënë 1 - 7 here. <h1> është më i madh shkon ndërsa <h7> është më i vogël.

Shqiperia - është një pushim linjë. Kjo është një nga pak tags që nuk kanë nevojë për një tag të ngushtë. Kjo është ekuivalencë të goditur të hyjë butonin ndërsa shtypja, vetëm ajo lëviz poshtë në rreshtin tjetër.

<hr> | </ orë> - rregull horizontale. Në thelb vizaton një vijë në faqen e internetit, horizontalisht natyrisht. Lloj si --------------------. Ajo është përdorur për të stilit të ****ione të veçanta të një faqe.

<img jpg, src="image.(gif, apo çfarëdo lloj foto se is.)"> - Kjo është një tjetër një nga të paktët që nuk kanë një etiketë mbyllëse.

<a href="webpage.html"> | </ a> - kjo për lidhjen në një tjetër webpage.


<font> | </ font> - keto ndryshime, madhësia, ngjyra dhe sipërfaqen e shkronjave.
__________________________________________________ ______________________________​
[Color = # 32CD32] Struktura themelore për faqet lekë.
[/ Color]
Së pari më lejoni iterate, tags janë rast nuk të ndjeshme. <html> Dhe <html> dhe <html> janë lexuar në të njëjtën mënyrë nga shfletuesi.

Këtu është një shembull i strukturës themelore për Webfaqet lekë, të mira dhe të këqija. [HTML] Basic HTML Format of Pages - Pastebin.com

Ju keni tri pjesë: <html>, <head> dhe <body>. Këto janë ato që bëjnë tik-tak e internetit. Pa <html> / </ html> tags, browser-i juaj nuk do të jetë duke parë këtë faqe. Pa <head> / tag <head>, gomar pimp stil dhe ngjyra dhe titull për faqe nuk do të ekzistonte. Dhe padyshim pa trupin, nuk do të kishte asgjë në faqen e internetit. Vetëm një hapësirë ​​e madhe me ngjyrë.

Mos harroni: kokë është e ndarë nga trupi dhe personi është NDRYSHËM NGA GRUPI (HTML). Përndryshe vetëm mend mënyrën se si shkon, në mënyrë që ajo shkon. Thats mënyrë që të ndodh folks.

<html> fillim të faqes.
<head> fillim kreu
</ Head> fund kreu
<body> fillimin e trupit
</ Body> fund e trupit
</ Html> Faqja e fund

Mos harroni se në atë mënyrë. Ju nuk duhet të ketë çdo gjë spaced dhe skeda si bëj unë në burim, dhe shumica e atyre hapësirave (përveç atyre në shkrim si titullin dhe whats në trup) nuk do të shfaqen në faqe.

Mos harroni JUAJ "/" në tags mbylljes. shfletues moderne janë të mira rreth njohjes tags mbylljes dhe sende ndonjëherë, kështu që nëse ju gabim lart, nuk e tij të madhe një marrëveshje të. Por në qoftë se ajo padyshim messes up të faqes, atëherë ju do të keni për të shkuar deri dhe fix it.

__________________________________________________ ______________________________​

[Color = # 32CD32] Si të përdorni të tjera Tags [/ color]
Tag aragraph Tags:.

Tani, paragrafi tag është mjaft e lehtë për të mësuar.

[HTML] Basic HTML Format of Pages - Pastebin.com

Këto janë më të zakonshme tags <p> dhe shtesa ju do të përdorni. Copy dhe paste HTML prej andej në Notepad-in, dhe për të shpëtuar si "whateveryouwantto". Html dhe të hapur në shfletuesin tuaj për të parë se si efekt tags strukturën e faqes.


------------------------------------------------
Tag <body>.

Tag vetëm ju duhet të shqetësohen për këtu është bgcolor shtesë për të ndryshuar ngjyrën faqe.
Ajo do të duket si ky: bgcolor="#000000"> <body
ose
Ajo do të duket si ky: bgcolor="red"> <body

Ju mund të bëni ose emrin e ngjyrës apo hexadecimal për të. Hexadecimal ju lejon që të jetë me të vërtetë të veçantë në ngjyra juaj, kështu që coders më të përdorur këtë.

-------------------------------------------------- -----------------

Tag <hr>.

Për të ndryshuar ngjyrën dhe madhësinë e linjës, të manipuluar me madhësinë e =? =???% Gjerësi dhe ngjyra ="#?????? ose fjalë ". Thonë se ju dëshironi që ajo të gjithë faqen e tërë, atëherë gjerësia është 100%. Si gjithnjë i trashë që ju dëshironi që ajo me madhësinë, dhe ngjyra me ngjyra. Kështu që e bëjnë atë nëpër faqe, pak më të trashë, dhe e kuqe ne do të bëjmë këtë.

color="red" <hr size=5 width=100%>

-------------------------------------------------- -----------------

Tag <font>.

Për të manipuluar tag font për të ndryshuar ngjyra, madhësia e shkronjave dhe vetë, përdorni këto shtesa. Madhësive të shkojnë 1-7, si dhe për font. 1 është më i madh, ndërsa 7 është më i vogël.

Pra <font size=3 color="red" face="sans font)"> (or serif tjera

__________________________________________________ ______________________________​

Duke përfunduar Up

Tani që ju keni të kuptuarit e tags, ku do të shkojnë, dhe se si të manipulojnë ato, ju mund të bëni webpages themelore.
Mufit Kaloshi
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi