Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


Molla dhe pese dobite e saj per organizmin tone

Shko poshtë

Molla dhe pese dobite e saj per organizmin tone

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Mon Mar 04, 2013 8:04 pm


Ka shije freskuese, eshte vakt ideal per cilendo pjese te dites. Molla, pos ketyre sjell me vete edhe pese dobi te fshehta per organizmin tuaj.
Ka shije freskuese, eshte vakt ideal per cilendo pjese te dites. Molla, pos ketyre sjell me vete edhe pese dobi te fshehta per organizmin tuaj.

Ushqim i ngadalshem
Molla eshte e pasur me fibra. I nevojitet shume pertypje, qe nuk rastis edhe me ushqimet e tjera, prandaj organizmit i ofron rastin qe te nderprese kur eshte i ngopur. Eshte ushqim ideal grimcues, shtypjen e gjakut e mban stabil e po ashtu edhe nivelin e sheqerit e mban nen kontroll.

Merret fryme me lehte
Nenat e femijeve te cilat gjate kohes sa ishin shtatzene kane konsumuar nga nje molle ne dite jane me pak te rrezikuar se do te preken nga semundja e astmes. Shkencetaret britanike kane zbuluar se kjo peme mbron edhe mushkerite e te rriturve, nga infeksionet e ndryshme dhe nga kanceri.

Parandalon kolesterolin
Fale polifenolit, mollet mund te ulin kolesterolin e keq ne gjak. Per te pasur nje efekt maksimal, mollet nuk duhet qeruar – levorja posedon gjashte here me shume efekt antioksidues.

Lufta kunder kancerit
Shkencetaret italiane kane lajmeruar se disa komponente qe gjenden ne molle, kur e konsumoni te teren (pa fara), ndikon ne qeliza, forcimin e tyre. Njerezit te cilet brenda dites konsumojne edhe me shume se nje molle jane shume pak te rrezikuar nga semundja e kancerit.

Kthjellon mendjen
Me siguri qe kthjellon mendjen ngase shton prodhimin e acetilholines, substances e cila dergon porosite mes qelizave nervore. Shkencetaret nga universiteti ne Masacusets kane zbuluar se molla po ashtu zvogelon rrezikun edhe nga semundja e Alzhaimerit.
avatar
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi