Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


Pamje spektakulare: Europa gjatë natës

Shko poshtë

Pamje spektakulare: Europa gjatë natës

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Sat Apr 27, 2013 9:22 am

Ja ku janë. Pamjet spektakulare të regjistruara nga stacioni i gjithësisë. Kredoja i shkon NASA-së. Jo rastësisht janë emërtuar me ‘Dritat e Tokës”. Në fakt janë pamjet e planetit Tokë.

Sipas zyrtarëve të NASA-së ekzistojnë shumë satelitë të paisur për ta incizuar Tokën gjatë orëve të ditës. Por ta incizosh planetin atëherë kur gjysma e tij është e mbuluar me errësirë, nuk ka qenë e lehtë.
Kjo tani bëhet falë senzorit special të instaluar në satelitin e krijuar nga partneriteti i NASA-së me NOAA .
“Për të shumë arësye nevojiteshin edhe incizimet e Tokës gjatë natës. Do të bindeni, Toka nuk ‘dlenë’ kurr”, u kishte deklaruar mediave, pas pak plasimit të parë të imazheve ‘Dritat e Tokës’ shkencëtari Steve Miller, nga Universitetit i Kolorados.
“Nata në gjithësi nuk është aspak e errët si mendojmë ne” kishte komentuar ai.
Evropa e orëve të natës (fotoja djathtas) dhe incizimi më poshtë është dëshmia më e mirë e asaj cka u deklaroi ai mediave. Shijone!!!/infoglobi
Mufit Kaloshi
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi