Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


Kemi shume mundesi te cilat na shperbejne per tu mbrojtur nga sulmet e hackereve.

Shko poshtë

Kemi shume mundesi te cilat na shperbejne per tu mbrojtur nga sulmet e hackereve.

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Mon Jan 14, 2013 4:21 pm

Firewallët Personal
Nje Firewall eshte gjeja adekuate qe duhet te kete nje kompjuter per tu mbrojtur nga sulmet e tilla.
Mire disa kompjuter e kane kete mundesi te ndalur keshtu qe ne menyre manuale duhet ta aktivizoni Firewallin.
Si te aktivizojme Firewall


Behu I kujdesshem ndaj mesazheve qe gjinden ne Junk te e-mail tend
E-maili eshte nje rruge tjeter e mundshme e sulmeve te hackereve. Mos shkarko atachments te ardhura nga e-maile te panjohura; per shkak sepse mund te permbajne viruse apo spyware te ndryshem qe kan per qellim hackimin e kompjuterit tend. Disa fajlle kan te fshehura perbrenda tyre viruse te ndryshem, keshtu qe perderisa I shkarkoni ato duhet te I skanoni njekohesisht me antivirusin qe e perdorni.
Email nuk eshte diqka e sigurt. Mos dergo te dhena sekrete permes e-mailit, pasiqe kjo u ndihmon shume hackereve ( dashakeqesve ) per te kryer operacionet e tyre.


Bëjë update(fresko) sistemit tend operativ
Eshte shume e rendesishme te behete update systemit operativ ne menyre permanente(të vazhdueshme). Updatet permbajne shumeqka te cilat sigurojne kompjuterin tend nga rreziqet e shumta. Gjithashtu perparesi eshte se mund tua besh update falas.
Proceduren e updates mund ta gjeni ketu
Mufit Kaloshi
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi