Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


Planetet qe na rrethojn

Shko poshtë

Planetet qe na rrethojn

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Mon Jan 14, 2013 8:21 pm

1.MERKURI
Planet shume I vogel dhe eshte me afer diellit se çdo planet tjeter
-Eshte jashtzakonisht I nxehte gjate dites por naten shume shume I ftohte
-Nje dite zgjat 59 dite tokesore
-Largesia nga dielli 57.900000km
-Rrotullimi rreth diellit 88 dite

2.AFERDITA
Eshte planeti me afer tokes .Re helmuese e mbeshtjellin nxehtesine e diellit dhe e bejne ate planetin me te nxehte nga te gjithe.
Ky planet rrotullohet sipas akrepave te ores
-Nje dite ketu zgjat 243 dite toke
-Largesia nga dielli 108 200000km
-Rrotullimi rreth diellit 225dite

3.TOKA
Nqse toka do ishte me afer diellit,uji do te mbaronte duke u zier dhe nqse do ishte me larg uji do ngrinte e do behej akull
-Nje dite 24 ore
-Largesia nga dielli 149 600 000km
Rrotullimi rreth diellit 365 dite 5 ore 48 minuta

4.Marsi
Stinet dhe planeti I kuq pasi shkembinjte dhe toka e tij kane ngjyre kafe te kuqerreme.Eshte shume me I ftohte se tokedhe ka pothuaj gjysmen e madhesise se saj
-Nje dite zgjat 24 ore 37 minuta
-Largesia nga dielli 228 000 000 km
-Rrotullimi rreth diellit 687 dite

5.JUPITERI
Eshte mbreti I planeteve I pari dhe me I madhi I planeteve gjigande i perbere prej gazi ,ka ngjyra te bukura me vija dhe vorbulla te shkaktuara nga ererat dhe stuhite.
-Nje dite zgjat 10 ore
-Largesia nga dielli 778 300 000 km
-Rrotullimi rreth diellit 11 vjet 315 dite


6.SATURNI
Unazat e tij jane breza prej akulli e shkembinj.Jane te shndritshem dhe shume te bukura.Eshte planeti II me I madh.
-Nje dite zgjat 10 ore 39 minuta
-Largesia nga dielli 1.427.000.000 km
-Rrotullimi rreth diellit 29 vjet 167 dite

7.URANI
Eshte sfere me ngjyre hiri e blu I perbere prej ajri dhe uji,me shkembinj te shkrire ne qender te tij.Rrotullohet rreth diellit ,duke qendruar I anuar ga njeri krah.
-Nje dite 17 ore 18 minuta
-Largesia nga dielli 2.869.000.000 km
-Rrotullimi rreth diellit 84 vjet 6 dite

8.NEPTUNI
Planeti me I vogel nga planete gjigande ,prej gazi dhe ka unaza shume te errata.Eshte sfere ne ngjyre blu me shume re te bardha
-Nje dite 18 ore
-Largesia nga dielli 4.496.000.000km
-Rrotullimi rreth diellit 164 vjet 288 dite


9.PLUTONI
Planeti me I vogel I sistemit –diellor ka sjellje te çuditshme .Ai eshte zakonisht me larg se te gjithe planetet e tjere nga dielli,por rrotullimi I tij I çuditshem e çon ate me afer te neptuni( ne nje pjese te udhetimit te tij.
-Nje dite zgjat 6 dite e 9 ore
-Largesia nga dielli 5.900.000.000 km
-Rrotullimi rreth diellit 248 vjet 183 dite
Mufit Kaloshi
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi