Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


10 shtetet me ekonominë më të fuqishme në botë

Shko poshtë

10 shtetet me ekonominë më të fuqishme në botë

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Mon Jan 14, 2013 8:27 pm

Sipas studimit të bërë nga “therichest.org” shteti si Amerika,Kina, India dhe Japoni do vazhdojnë të jenë lokomotiva e ekonomisë botërore të paktën deri ne vitin 2020. Gjermani është nga shtetet europiane e cila momentalisht nuk e ka ndjerë krizën financiare në euro-zone. Në dhjtëshen e parë gjendet dhe Italia që megjithëse e ka ndjerë pak krizën e fundit sërish mbetet mbetet në 10 ekonomitë më të fuqishme të botës. Një rritje të ndjeshme po bën dhe Turqia ku parashikohet që pas 10 vjetësh të jëtë në 15 ekonomitë e botës më të fuqishme.

Shikoni se cilat janë 10 shtetet me ekonominë më të fuqishme në botë :

1.SHBA – GDP 14,66 trilion $ Popullsia 312,222,000

2.Kina – GDP 10,09 trilion $ Popullsia 1,339,724,852

3.Japoni – GDP 4,31 trilion $ Popullsia 127,960,000

4.India – GDP 4,06 trilion $ Popullsia 1,210,193,422

5.Gjermani – GDP 2,94 trilion $ Popullsia 81,799,600

6.Rusi – GDP 2,223 trilion $ Popullsia 142,905,208

7.Mbretëria e Bashkuar – GDP 2,173 trilion $ Popullsia 62,262,000

8.Brazil – GDP 2,172 trilion $ Popullsia 192,376,496

9.Francë – GDP 2,145 trilion $ Popullsia 65,821,885

10.Itali – GDP 1,1774 trilion $ Popullsia 60,681,514
Mufit Kaloshi
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi