Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


Çfarë ka nën det?

Shko poshtë

Çfarë ka nën det?

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Mon Jan 14, 2013 8:33 pm

Në fundin e deteve dhe oqeaneve ka vargje malore, vullkane, fusha dhe humnera. Korja kontinentale lidhet me oqeaniken nga një platformë, një shirit shkëmbor që rrethon të gjithë kontinentet, e thellë, maksimumi 200 metra.

Më pas, fundi i detit bën një kërcim të madh nga skarpati kontinental dhe shkon deri në 3000 metra thellësi. Këtu fillon ultësira e pamatshme ku ndodhen vullkanet, çarjet dhe kurrizet oqeanike, vargjet e gjata malore nga ku del llava që vjen prej thellësive të tokës. Çdo kurriz oqeanik u korrespondon anëve të dy pllakave tektonike.

Çfarë është ishulli?

Ishulli është pjesë toke mbi ujë, e rrethuar nga të gjitha anët me ujë.

Ishujt kontinentalë janë të lidhur nën sipërfaqen e detit me koren kontinentale.

Ishujt oqeanikë në të vërtetë janë maja të një relievi të kores oqeanike, shpesh vullkane të zhytur në ujë.

Atolet e deteve tropikale janë ishuj të formuar nga korale të rritur përqark kraterit të një vullkani, që më pas është mbuluar nga uji.

Përse detet janë të kripur?

Ujërat e deteve dhe oqeaneve janë të gjithë të kripur ngaqë janë të pasur me minerale e sidomos me klorur sode, që është kripa e gjellës.
Mufit Kaloshi
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi