Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


Uni social

Shko poshtë

Uni social

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Thu Jan 17, 2013 7:07 pm

Një nga problemet më ineresante të psikologjisë sociale të viteve të fundit është njohja e vetes. Të kuptosh veten, të dish se kush je, të kesh një koncept sa më të qartë për vetveten është pa dyshim jo e lethë. Shpesh herë njeriu nuk është i sigurtë se cili është uni i tij i vërtetë, cilat janë cilsitë e qëndrueshme dhe të metat, dëshirat, synimet, interesat, prirjet.

Shpesh hërë ai mendon se këto të fundit dhe uni i tij janë relativisht të qëndueshme në situata dhe kohë të ndryshme. E vërteta është se ky un është një krijesë sociale, e ngjizur dhe e zhvilluar nën ndikimin e botës sociale, nën ndikim herë të drejtëpërdrejtë dhë hërë jo të drejtëpërdrejtë të të tjerëve.

Kjo është edhe arsyja kryesore që psikologjia e studjon veten, ndonëse në pikpamje të parë kjo fushë duket se i takon drejtëpërdrejtë psikologjisë së personalitetit.
Ne shpesh mësojmë se kush jemi, madje ndryshojmë edhe përshtypjet apo idenë tonë për vetveten, në procesin e ndërveprimit me të tjerët.Vetja pra është një rezultat gjithjë në ndryshim të këtij ndërveprimi.

Mjedisi socilal ndikon në vetëdishmërinë tonë. Si individë që bëjmë pjesë në një grup të caktuar kulturorë, racorë, seksore etj., ne bëhemi të vetndërgjegjeshëm se ku ndryshojmë me të tjerët dhe sa të ndjeshëm janë të tjerët ndaj këtij ndryshimi.

Por vetja është gjithashtu një faktorë aktiv i jetës sonë sociale që ndikon mbi vetë ne në shumë aspekte. Kështu mënyra se si i shikojmë të tjëret mvaret nga mënyra se si e shohim veten. Po kështu mënyra se si veprojmë me të tjerët, qoftë kur këta na pranojnë, qoftë kur këta nuk na pranojnë, mvaret nga vlersimi që kemi për veten.

Përshtypja që ne përpiqemi të krijojmë tëk te të tjerët, veprimet tona me ta madje edhe detyrat që vemë para vetes, varen nga vetja dhe nga ajo që është duke bërë kjo.
Vetja si një pjesë e pa dukshme e ndërveprimeve tona sociale i ngjet një regjisori që kurë nuk del në skenë, por gjithnjë drejton aktorët nga pas kuintave.Të njohësh motivet dhe proceset që ndodhin brenda vetes do të thotë të gjejshë elementin bazë për të kuptur se cfar ndodh kur njerëzit ndërveprojnë me njeri-tjetrin.

Veprimet tona janë shpesh strategjike. Në mënyrë që të bëjmë përshtypje sa më të mirë, ne shpenzojmë shumë për kozmetikë, për të mbajtur linjën trupore, për tu veshur sa më mirë, për të mësuar manierat (imitimet) e sjelljes së mirë etj. Ne gjithashtu vëzhgojmë sjelljet tona dhe e përshtasim atë sipas kërkesave të shoqërisë. Shqetësimi për vetimazh vazhdimisht e udhëheq sjelljen tonë.

Interesi personal ndikon shpesh në sjelljet dhe gjykimet tona sociale. Ne shpesh nuk jemi gjykues objektivë të evenimenteve të ndryshme. Kur grindemi me dikë, fjala vjen, ne priremi gjithnjë ti vemë fajin atij, kurse kur eshtë fjala për vlersimin e punës së grupit ku bejnë pjesë, priremi ti japim më shumë merita vetes dhe ndimesës sonë në suksesin e arritur.

Do ta fillojmë me studimin e vetvetes, kujtimin e saj me mënyrën se si i formojmë idetë tona për veten për të kaluar më pas në mjetet që përdor vetja për aritjen e qëllimeve të veta, ku përfshihen njohuritë, vlerësimi, qëndrueshmërija, pranimi apo miratimi.

Autor: Hana Ibrahimi
Studente e Shkencave te Komunikimit
Mufit Kaloshi
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi