Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome
Ujëvara e Niagarës ndër më mahnitëset në botë People-icon
Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.Join the forum, it's quick and easy

Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome
Ujëvara e Niagarës ndër më mahnitëset në botë People-icon
Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.

Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ujëvara e Niagarës ndër më mahnitëset në botë

Shko poshtë

Ujëvara e Niagarës ndër më mahnitëset në botë Empty Ujëvara e Niagarës ndër më mahnitëset në botë

Mesazh nga Mufit Kaloshi Thu Mar 06, 2014 9:19 pm

Ujëvara e Niagarës ndër më mahnitëset në botë Ujevara_e_niagares_nder_me_mah
Ujëvara e Niagarës ndër më mahnitëset në botë Ujvara_niagara

Nuk është për t’u habitur që evropiani i parë që e përshkroi Ujëvarën e Niagarës tha se ujrat binin nga një lartësi 200 metra, ndërsa një tjetër në shekullin e 17-të e përshkroi atë si një ujëvarë që binte nga një lartësi 250 metra. Në fakt lartësia e Niagarës është më pak se sa një e katërta e këtyre shifrave, pra nga 55 në 60 metra.

Ujëvara e Niagarës ndër më mahnitëset në botë.
Shumë nga ujëvarat nëpër botë janë më të larta. Disa kanë një bukuri elegante, disa të tjera ndodhen në një mjedis përrallor. Por Katarakti i Niagarës ka energji të madhe, të fuqishme që të frymëzon dhe të mahnit.

Nuk është për t’u habitur që evropiani i parë që e përshkroi Ujëvarën e Niagarës tha se ujrat binin nga një lartësi 200 metra, ndërsa një tjetër në shekullin e 17-të e përshkroi atë si një ujëvarë që binte nga një lartësi 250 metra. Në fakt lartësia e Niagarës është më pak se sa një e katërta e këtyre shifrave, pra nga 55 në 60 metra. Por edhe sot, forca e përplasjes së ujit e gabon njeriun dhe e sfidon imagjinatën.

Pikërisht ajo forcë që e bën kaskadën e Niagarës të veçantë është se vëllimi i madh i ujërave gërryen kapërderdhësin që krijon ujëvarën.Niagara është një nga lumenjtë më të shkurtër në Amerikë, rreth vetëm 60 kilometra. Por katër nga pesë Liqenet e Mëdha shtrihen mes bankinave të tij.Dikur, ky lumë kishte më shumë ujë se sa lumenjtë Tamiz, Sena, Lori, Rin dhe Rona në Evropë, të marrë sëbashku
Ujvara Niagara
Ujvara Niagara

Vëllimi i madh i ujërave ka marrë me vete gurët në pragun e rënies dhe me kalimin e shekujve, ujëvara është zhvendosur mbi 10 kilometra kundër rrjedhjes së lumit. Gropa e madhe nën të është krijuar si rezultat i forcës së rënies së ujërave.

Shkencëtarët besojnë se kur katarakti të ketë gërryer edhe rreth tre kilometra të tjera nga shtrati i lumit, ujërat do të fillojnë të bien dhe do të kthehen në një lumë të rëmbyeshëm dhe eventualisht në një lumë të qetë. Megjithatë, këto ndryshime nuk do të fillojnë para dy mijë deri në tre mijë vjet.

Kështu pra, u mbetet shumë e shumë kohë njerëzve të kënaqin kuriozitetin e tyre, duke shkuar pranë kataraktit e duke shëtitur edhe nën të me anijet Maid Of The Mist. Çdo vit, rreth gjashtë milion vizitorë shkojnë në kufirin mes Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë për të parë energjinë bubulluese të Kataraktit të Niagarës./voa/
Mufit Kaloshi
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

https://kastrioti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi