Shkolla 9-Vjecare Kastriot Diber
SHkolla 9-vjecare Kastriot Forum - Welcome

Mire se vini ne kete web dhe forum, Ju ftojme qe te Regjistroheni, ne menyre qe te keni aksese ne te gjitha kategorit dhe temat, ne programe,diskutime,kuriozitete, dhe Lajmet me te reja nga vendi dhe bota.

Regjistreohuni qe te keni mundesi te shkarkoni programe.
Stafi.


WWW dhe Interneti

Shko poshtë

WWW dhe Interneti

Mesazh nga Mufit Kaloshi prej Mon Jan 14, 2013 4:20 pm

Te dashur antare forumiste ja po ju sjell ketu nje punim seminarik qe ndoshta dikujt do i nevoitet


WWW dhe Interneti

Hyrje

Si rezultat i zhvillimit të teknologjisë gati e tërë kultura e njerëzve në mbarë botën e ka ndëruar “formën”. Paralel me zhvillimin e teknologjisë, kohëve të fundit një zhvillim të madh (eksplozion) ka patur edhe interneti. Një shumicë e madhe e njerëzve veprimet e tyre në jetën e përditshme i kanë të lidhura ngushtë me internetin.
Siç e përmenda më lartë, interneti ka pasë një zhvillim mjaft të madh kohëve të fundit, por interneti zanafillën e tij e ka pasur qysh më herët. Kryesisht interneti filloi duke u zhvilluar që në vitin 1989, kur vetëm 1000 ishin të lidhur në rrjetë komunikimi. Menjëhere pas kësaj filloi të rritet nevoja e njerëzve për përdorimin e internetit në fusha të ndryshme, veçanërisht në fushën e komunikimit. Ky qe shkaku që numri i kompjuterëve të lidhur në rrjetë të fillon një rritje mjaft të madhe për një kohë shumë të shkurtë.
Zbulimi më internesant deri tani. Që nga 1997 interneti ka marrë përmasa të mëdha nëpër botë. Në vitin 1997 numri i kompjuterëve të lidhur në rrjet u rrit në 4,000,000.
Më parë interneti ka qenë vetëm disa faqe në të cilat shkruhej një dokument dhe shifej nga shumë të tjerë. Më pas filloi të kthehej në një pasqyrë informacionesh dhe komunikimi. Tani ç'do gjë mund të jetë e mundur në internet, audio (muzikë), video, animacione (Flashi, media player, QuickTime etj.),download, programe të ndryshme, chat dhe mos të flasim për tekste të ndryshme që tani janë gjë shumë e thjeshtë.
Pra edhe sot po vazhdon revolucioni i mediumeve të informimit dhe komunikimit, e veçanërisht në vendet e zhvilluara është duke u bëre si pjesë e pandashme nga jeta e njeriut. Për çdo ditë interneti gjen vend te posaçëm për përdorim të mëtutjeshëm në çdo lëmi të jetës. Interneti, përveç tjerash, sot shfrytezohet nga fëmijët për shkollim nga shtëpia.
Për dallim nga televizioni, radioja dhe mediumet e shtypit, interneti pikë së pari dallohet se ai nuk është kontrolluar nga shteti por është i lirë dhe nuk ka se kujt ti paguhet.
Mufit Kaloshi
Mufit Kaloshi
Admin

Numri i postimeve : 326
Join date : 13/01/2013

Shiko profilin e anëtarit http://kastrioti.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi